Vznik plesní, ich odstraňovanie a protiplesňový náter

Objavili ste u vás doma už niekedy pleseň? Napríklad v blízkosti dlážky, za kuchynskou linkou alebo v kútoch miestnosti? Viete prečo plesne vznikajú a ako sa im môžete brániť? Zrejme ste proti nim skúsili kadečo, ale plesne sa opäť vrátili. Odstrániť plesne naozaj nie je jednoduché, ale kvôli nášmu zdraviu celkom nevyhnutné. Plesne totiž produkujú nebezpečné výtrusy a spóry, takže dlhodobý pobyt v takto zasiahnutom prostredí môže zapríčiňovať chronické zdravotné problémy – rôzne typy alergí, astmu a pod.

plesneSamotná problematika vzniku a šírenia plesní je skutočne veľmi široká. V stručnosti sa dá povedať, že plesne spolu s vlhkosťou a kondenzáciou vody sa vyskytujú všade tam, kde okolitý vzduch prúdi nedostatočne a teplota povrchu stien nepresahuje 12 °C.

Výskyt plesní je možné riešiť niekoľkými spôsobmi. Vždy si však treba zvoliť taký, ktorá zodpovedá konkrétnym podmienkam a potrebám. Jednou zo základných možností je správne vetranie a využívanie fungicídnych prípravkov. Ďalší spôsobo spočíva je technicky dobre vyriešenej konštrukcii stavby a pomôcť môže tiež účinný protiplesňový náter alebo vhodná voľba omietky.

Aká fasádna omietka však bude najlepšia, aké sú ich vlastnosti a aké sú medzi jednotlivými druhmi rozdiely? Odlišnosti spočívajú najmä v rôznych typoch pojiva, ktoré omietkam prepožičiava ich špecifické vlastnosti. Vybrať si tak môžeme z najrôznejších druhov omietok: akrylátových, silikónových, minerálnych, prípadne mozaikových, silikátových alebo silikón-silikátových.

Pri výbere vhodnej omietky je dôležité akceptovať podmienky aplikácie, vlastnosti použitých materiálov a samozrejme nárokov, ktoré vyplývajú z konkrétneho typu budovy a ekonomických súvislostí.

Voľbou správneho druhu omietky budovu ochránime pred poveternostnými vplyvmi, ušetríme na energiách a vďaka dobrým izolačným vlastnostiam a správnej paropriepustnosti dokážeme predísť aj vzniku spomínaných plesní. Samozrejme, žeby sme nemali zabúdať aj na geograficko-klimatické podmienky a vplyvy bezprostredného okolia.

plesneAk následne porovnáme vlastnosti ponúkaných omietok, ľahko zistíme, ktorá je pre naše potreby a podmienky tá pravá a zároveň vytvoríme základný predpoklad prevencie proti plesniam.

Pri výbere konkrétneho druhu omietky riešime najmä otázky paropriepustnosti, nenasiakavosti, ochrany proti UV žiareniu a v neposlednom rade aj samotnú odolnosť proti mikrobiologickému znečisteniu.

Najlepšie hodnoty v oblasti paropriepustnosti vykazujú predovšetkým minerálne, silikátové a silikón-silikátové omietky. Ochranu proti mikrobiologickému znečisteniu však jednoznačne vyhrávajú silikátové omietky. Skúsme sa práve nim chvíľku venovať.

Pojivom silikátových omietok sú látky na báze tekutého draselného skla. Vďaka jeho zásaditosti je omietka prirodzene odolná proti plesniam i machom. Do silikónových a akrylátových omietok sú fungicídne látky pridávané umelým spôsobom, takže pôsobia v obmedzenom rozsahu. Vďaka svojmu špecifickému zloženiu, tak silikátové omietky zaručujú vysokú paropriepustnosť. Tieto omietky sú teda vhodné pre objekty ohrozované zvýšenou vlhkosťou a dajú sa použiť aj na všetky druhy zatepľovacích systémov.

Dobrú alternatívu k silikátovým omietkam predstavuje silikón-silikátová omietka. Ide o kombináciu najlepších vlastností oboch druhov, a preto sa táto voľba odporúča najmä pre objekty, kde sa plesne vyskytujú častejšie.

Ak však nemáte možnosť voľby konkrétnej omietky, mali by ste uvažovať o iných možnostiach ako ochrániť svoje steny pred plesňami, napr. prevenciou alebo použitím protiplesňového náteru. Druhú moznosť ponúka spoločnosť A SERVIS LIPKA, s. r. o., dezinfekcie a odstraňovanie plesní Bratislava.

plesneNaša spoločnosť sa za dlhé roky úspešnej praxe stala skutočným odborníkom v boji proti plesniam. Svoje technologické postupy neustále zdokonaľujeme, a to aj vďaka skúsenostiam, ktoré nám prináša široká a pestrá klientela, akými sú majitelia domov, správcovia objektov, skladov a pod. Plesne odstraňujeme v exteriéroch aj interiéroch. Ku každému klientovi pristupujeme individuálne a svoje služby cielime tak, aby bol s vykonanou prácou spokojný a mohol nás doporučiť iným záujemcom. Dobré meno spoločnosti je našou hlavnou vizitkou.

Pri odstraňovaní všetkých plesní využívame kvalitné a osvedčené chemické prostriedky. Na dezinfekciu a odstránenie nečistôt aplikujeme SANATOP LIKVID PROFI, ktorý sa nanáša sa suchý povrch. Pri tejto práci využívame štetec, valček alebo nástrek.

Pred aplikáciou ochranného protiplesňového náteru sa zvykneme poradiť s klientom, či chce nami ošetrené steny aj vymaľovať. Samozrejme, že v tomto prípade záleží na stave konkrétnej omietky, ale tieto služby zaistíme radi a bez problémov. Ak je už celá plocha očistená, vydezinfikovaná a prípadne aj vymaľovaná, nadišiel čas na aplikáciu náteru LSG.

Náter LSG využívame najmä pre jeho výnimočné vlastnosti, akou je napríklad difúzny odpor. Vďaka nemu je fasáda uzavretá a ochránená. Účinok náteru sa pohybuje od 4 do 6 rokov, a to v závislosti od klimatických podmienok. Tieto roky istoty aj ochrany vám naša spoločnosť A SERVIS LIPKA rada garantuje.